Blog

FONKSİYONEL TIP YAKLAŞIMI

Sizin de geçmeyen kas-eklem-baş ağrıları, bitmek bilmeyen sindirim sorunları, depresyon, kronik yorgunluk, uykusuzluk, konsantrasyon bozuklukları gibi bulgularla henüz teşhis edilmemiş sağlık problemleriniz ya da kronik inflamatuar bir hastalığınız var mı? İşte tam da bu noktalarda, Fonksiyonel Tıp yaklaşımı, problemlerinize çözümler sunmaktadır.

FONKSİYONEL TIP NEDİR?

Son zamanlarda temelde barsak geçirgenliğinin yer aldığı pek çok inflamatuar hastalıklara tanıklık ediyoruz. Bu hastalıklar alerji, astımdan tutun otizm, depresyon, Kron hastalığı, Tip 1 DM, romatoid artrit, Kardiyovasküler hastalıklardan Alzheimer’a kadar çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Bu hastalıklar, maalesef modern hayatın getirileri şeklinde, karşımıza çıkmakta ve toplumun büyük bir kısmını etkilemektedir.

Fonksiyonel tıp hastalıkların altta yatan biyolojik fonksiyon bozukluklarını teşhis ve tedavisine yönelik çalışır. Bilgi birikimi klasik tıpa dayalıdır ve bilimsel gerçekler üzerine kuruludur. Ancak tek bir organ ya da sistemi ele almaz, vücudu bir bütün olarak inceler. ‘Hastalıklar bağırsaklarda başlar’ düşüncesiyle tedaviye barsaklardan başlar. Barsakların iyileşmesiyle de, bütün sistemin tekrar sağlığına kavuşması ve bunun sürdürülmesi hedeflenir.

FONKSİYONEL TIP YAKLAŞIMI İLE TEDAVİ

Fonksiyonel tıp yaklaşımı ile tedavide; öncelikle çok detaylı anamnez alınır ve hangi sistem ile ilgili problemler yaşandığı saptanır. Bu doğrultuda diyet, egzersiz, besin takviyeleri, uyku gibi konularda tedavi protokolleri belirlenir ve gerekli testler yapılır.

Tedavinin ilk aşaması; alerjik, duyarlı, intolerans gelişmiş gıdalar; patojenik mikroflora ve çevresel toksinlerin yok edilmesine yöneliktir. Bu şekilde vücudun bütün hastalık yapıcı etmenlerden arınması sağlanır. Beraberinde sistemin akışını bozan eksiklikler saptanarak (vitamin, mineral, sindirim enzimi gibi) yerine koyulur.