Blog

ELİMİNASYON DİYETLERİ

Fonksiyonel tıp yaklaşımında eliminasyon diyetleri tedavinin temelini oluşturmaktadır. Bu diyetler kişinin ihtiyacına yönelik ve tamamen kişiye özel olarak planlanır ve kişinin yaşadığı sağlık problemlerini gidermek, bağırsakları iyileştirmek amaçlı, belirli bir süre bazı gıdalar tüketilmez. Bu gıdalar şeker, glüten içeren tahıllar ve süt başta olmak üzere potansiyel tehlike yaratabilecek, inflamasyonu arttırabilecek bütün besinlerdir. Bu diyetler 3-6 hafta süre boyunca uygulanır ve neredeyse tüm kronik hastalıklar için, semptomatik düzelme ve inflamatuar belirteçlerde düşme elde edilir. Daha sonra 4 günlük aralarda yasaklı yiyecekler teker teker denenir ve istenilmeyen sağlık problemlerinin olup olmayacağına dair gözlem yapılır. Eğer yasaklı gıdalardan herhangi birine başlandığında; şikayet edilen sağlık problemleri, tekrar yaşanırsa belirli bir süre daha o gıdadan uzak kalınır.

Serbest yiyecekler listesini oldukça kısıtlayan bu diyetleri uzun süre uygulamak, besin yetersizliklerine sebep olabilir. O nedenle eliminasyon diyetleri, bu konuda eğitim almış uzmanlar kontrolünde yapılmalı ve beraberinde gerekli besin takviyeleri kullanılmalıdır.

Kliniğimizde, kişiye özel eliminasyon diyetleri programları yapılmaktadır. Bu sayade, insülin direnci, haşimato, diyabet, kalp damar hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, inflamatuar barsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, MS, ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, romatoid artrit, KOAH, astım, sedef, egzema, alerji hastalıkları, fibromiyalji, kronik yorgunluk, depresyon sarı nokta hastalığı, retinopati gibi hastalıklara beslenme tedavisi ile çözümler oluşturulmaktadır.