Blog

BAĞIRSAKLARI TEDAVİ EDİCİ 5 ALTIN BESİN

DOĞAL ET, TAVUK, BALIK SULARI: Hem besleyici hem de kolojenden zengin olmasından dolayı bağırsak astarını iyileştiricidir. Hazırlarken daha fazla kolojen elde etmek için, etlerin kıkırdak ve kemik dokularının kullanılması önemlidir.

YUMURTA: Örnek protein olması dolayısıyla vücut proteinlerine yüzde yüz dönüştüğünden bağırsak sağlığı için önemlidir. Vitamin ve mineral içeriği yüksek olmakla birlikte sinir sistemi ve karaciğer fonksiyonları için olmazsa olmaz bir amino asit olan kolin yönünden de zengindir.

LAHANA TURŞUSU: sindirim enzimleri, probiyotik bakteriler, vitaminler ve minerallerce zengin iyi bir sindirim sistemi ilacıdır. Mide asidini arttırıcı etkisinden ötürü etlerle birlikte yendiğinde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Fermentasyonda; probiyotik içeriğini zenginleştireceğinden, peynir altı suyu kullanmak ekstra fayda sağlayacaktır.

KEFİR: sütün kefir taneleri ile fermente edilmesi sonucu oluşan harika bir probiyotik kaynağıdır. Hem kabızlıkta hem ishalde kullanılabilen nadide besinlerdendir. Bağırsaklarda sindirim salgısını arttırıcı etkileri vardır ve özellikle Candida mayalarına karşı korumada yararlı olmaktadır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: en önemli özelliği orta zincirli yağ asitlerinden (MCT) zengin olmasıdır. Orta zincirli yağ asitleri, sindirimde safra tuzları ve pankreas enzimlerine gereksinim duymadan karaciğerde metabolize olur. Bu durum özellikle inflamatuar bağırsak hastalıklarında fayda göstermektedir. Ayrıca pişirmede ısıya karşı dayanıklı olması da ayrıca avantaj sağlamaktadır.